Dniem dzisiejszym rozpoczynamy Triduum Paschalne, najważniejszy czas w religii katolickiej. Jednak bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie, czas ten przypomina nam o czymś niezwykle ważnym, o czymś, czego zbyt często doświadczamy w swoim życiu.
Kiedy myślimy o świętach wielkanocnych, zawsze, co zrozumiałe, myślimy o męce Chrystusa i tym, że poprzez swoje cierpienie zapewnił ludzkości życie wieczne. Patrzymy na obraz ukrzyżowanego Jezusa i widok ten przyprawia nas o dreszcze, bo, gdy wyobrażamy sobie ból, jaki Mu towarzyszył, jesteśmy pewni, że musiał on być niewyobrażalnie wielki.
Niemniej cierpiała Jego Matka, Maryja. Wylewając łzy nad męką Syna, a później nad zwłokami, dała dowód swej matczynej miłości, o której przypomina nam każda stworzona pieta. Osobiście lubię ten motyw w sztuce, ponieważ wyzwala we mnie bardzo wiele emocji.
Wśród smutnej aury Wielkiej Nocy, właśnie ta jedna noc jest punktem kulminacyjnym, istotą wiary. Bóg wygrywa z bólem, cierpieniem, niesprawiedliwością ludzką i śmiercią - zmartwychwstaje. Odradza się, przezwycięża zło, jakie Go spotkało.
Ale czy obraz ten nie przypomina nam naszej ludzkiej egzystencji? Czy i my, nie doświadczamy w życiu cierpienia? Czy nie traktowano nas niesprawiedliwie?
Tę historię męki Chrystusa potraktowałabym jako kolejną biblijną przypowieść, której bohaterem jest sam Syn Boży. Pod płaszczem trosk, żalu i nędzy, kryje się radość, spokój i nadzieja. I gwarancja tego, że przysłowiowo, po burzy zawsze wzejdzie słońce.
Przeżywając te Święta, myśląc o Bożym Miłosierdziu, pomyślmy też o własnym życiu. O tym, jakie ono jest, i co nas spotyka. I słowa te nie kieruję tylko do osób wierzących. Nie wińmy nikogo za przykrości, jakie ofiaruje nam los. Wszystko jest po coś - każda boleść, każda łza. Napotykamy na swojej drodze trudności, aby tak jak Jezus, doświadczyć w swoim życiu tej upragnionej, Wielkiej Nocy.
Tego Wam i sobie życzę. I zapraszam do refleksji nad kolejnym moim "dzieckiem":
Tego Wam i sobie życzę. I zapraszam do refleksji nad kolejnym moim "dzieckiem":
Ludzkość
Zbyt często ludzie
nieludzko
traktują innych ludzi
Lecz On stoi
przy tych
co przez nieludzkość cierpią
I ludzi z nich
nie czyni
lecz nadludzkie istoty
Źródło Grafika: Grafika Google
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz